
| Parameter | Value |
|---|---|
| Reference Type | External, Internal |
| Interface Type(Data Interface) | I²C |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 10 |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Settling Time | 4 µs |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Differential Output | No |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 671
Distributors
pcbx
Unit Price$4.32382
Ext.Price$4.32382
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.32382 | $4.32382 |
| 10 | $3.32931 | $33.29310 |
| 25 | $3.08141 | $77.03525 |
| 50 | $2.94202 | $147.10100 |
| 100 | $2.80893 | $280.89300 |
| 300 | $2.70277 | $810.83100 |
| 500 | $2.60062 | $1300.31000 |
